​​​Pentru a respecta obligațiile legale privind monitorizarea activității în rețeaua FEAA, Departamentul Server Rețea a implementat, ​cu acordul Decanatului,
filtrarea accesului la Internet prin wireless/cablu pe baza adresei MAC.
Restricția se aplică atât studenților cât și cadrelor didactice.  ​

Informații pentru cadrele didactice FEAAau fost postate în secțiunea Profesori.

Informații pentru studenți: Adresa MAC este proprie placii de rețea a unui echipament IT, fie el laptop, mobil sau tableta. V-o puteti afla urmând ghidul de aici (pentru mai multe sisteme) sau aceste instrucțiuni (pentru Windows). Studenții trebuie sa completeze acest chestionar pentru a se înregistra. Echipamentele care nu sunt înregistrate se vor putea conecta la FEAAWireless dar nu vor putea accesa decat serverele interne FEAA (Blackboard, Portal, s.a.).

Nu uitați că accesul este oferit în condițiile respectării ​Regulamentelor ​în vigoare privind resurselor informatice din Universitatea "Alexandru Ioan Cuza".
Este răspunderea utilizatorilor să aibă calculatoarele scanate, să oprească torrentele,
ș
i să nu acceseze link-uri care duc către conținut neacademic.