Situatia programarilor la data de 23.09.2020, ora 06:00 (inclusiv lista studentilor care au depus cerere pentru turul 2) poate fi consultata aici

Listele de cazare s-au afisat aici

Studentii care au primit cazare trebuie sa se programeze online pentru ridicarea dispozitiilor de cazare.

Accesul in cladirea FEAA pentru ridicarea dispozitiilor de cazare se va face exclusiv pe baza de programare. Studenții trebuie să aiba asupra loc acest formular listat și completat

Informații actualizate despre procesul de cazare, valabile la nivel de Universitate (inclusiv tarife, documente necesare, orare): click aici

-----------------------

Dispozitiile de cazare se vor ridica de la FEAA în intervalul 8-15, conform calendarului de mai jos.

Accesul în clădirea FEAA pentru ridicarea dispozițiilor de cazare se va face exclusiv pe baza de programare (detalii despre acest aspect vor fi afișate în curând). Studenții trebuie să aiba asupra loc acest formular listat și completat.

Sălile în care se vor elibera dispoziții de cazare:

• B1 - studenți (băieți și fete) repartizați în C1
  • B5 - studenți (doar fete) repartizați în C7
  • B7 - studenți (doar băieți) repartizați în C7 și studenți (băieți și fete) repartizați în C3
  • B607 - studenți (băieți și fete) repartizați în C13 și C10
  • B311 - studenți (băieți și fete) repartizați în C2 și C4
  • B513 - studenți (băieți și fete) repartizați în Akademos și C17

----------------

Pentru anul universitar 2020/2021, UAIC a repartizat către FEAA un număr de 961 de locuri de cazare (din care, în jur de 70% pentru fete, restul pentru băieți), pentru toate categoriile de persoane potențial beneficiare. Este posibil ca cifra să sufere modificări, în funcție de evoluția situației sanitare.

Condițiile speciale în care ne vom desfășura activitatea au condus la o scădere semnificativă a numărului de locuri de cazare față de anii precedenți, cînd FEAA a avut repartizate inițial 1.324 locuri (în 2019/2020), 1.339 locuri (în 2018/2019), 1.357 locuri (în 2017/2018).

Conform Ordinului 5.487/1.494/2020 al Ministrului Educației și Cercetării și al Ministrului Sănătății, camerele vor fi ocupate de studenți din aceeași formație de studiu.

Calendarul cazărilor:

• 21 septembrie – afişarea, la facultăţi, a listelor cu studenţii care au primit dreptul de cazare, ora 16.00. Lista va fi afișată (și) pe Portalul FEAA, pe aceasta pagină.
  • 22 – 24 septembrie – eliberarea dispoziţiilor individuale de cazare
    • programul exact și sălile vor fi afișate pe Portal
    • în data de 24 septembrie, dispozițiile de cazare vor fi eliberate până la ora 15:00 şi cazarea efectivă se va efectua până la ora 16:00
    • înscrierile pentru turul 2 se vor desfășura tot în această perioadă
  • 24 septembrie, ora 17:00 – anularea tuturor dispoziţiilor de cazare ale studenţilor care nu s-au cazat, prin considerarea depăşirii termenului de valabilitate al acestora;
  • 25, 26, 28, 29, 30 septembrie – celelalte tururi de cazare; zilnic se afișează listele cu studenții care au primit dreptul de cazare în ordinea descrescătoare a mediilor și se eliberarează dispoziţii de cazare cu valabilitate doar în ziua emiterii lor;

La cazare studenții vor completa o Declarație pe proprie răspundere în scopul prevenirii și limitării îmbolnăvirii cu coronavirus (COVID-19).

Pe parcursul desfășurării procedurii de cazare, angajații, studenții și persoanele însoțitoare vor purta mască de protecție, se va face dezinfectarea mâinilor la intrarea în cămin/FEAA și se va păstra distanța socială de minimum 1,5 metri.

Actele de care ai nevoie pentru a te caza în cămin:

• dispoziţia de cazare (se ridică de la FEAA);
  • contractul de cazare, completat în două exemplare (se ridică de la FEAA/cămine);
  • legitimaţia de cămin (se competează la cămine);
  • o fotografie tip legitimație (2×2,5);
  • cererea pentru înscrierea în actul de identitatea mențiunii privind stabilirea reşedinţei (se face la cămine);
  • două copii după cartea de identitate,  pentru cetăţenii români;
  • copie paşaport pentru cetăţenii străini;
  • copie după certificatul de căsătorie și certificat naștere copil (dacă este cazul), pentru studenții familiști;
  • dovada achitării tarifului de cazare.
    • Studenții au la dispoziție următoarele conturi pentru efectuarea plății tarifului de cazare:
      •  RO68 TREZ 4062 0F33 1400 XXXX – Trezoreria Iași , cod fiscal 4701126
      • RO37 BRDE 240S V895 3410 2400 – orice sucursală BRD din țară  – LEI

Pentru alte informații, inclusiv tarife de cazare și regulamente, consultă anunțul de pe site-ul Universității.